Join the forum, it's quick and easy

Would you like to react to this message? Create an account in a few clicks or log in to continue.

You are not connected. Please login or register

“Паркети“ во Хераклеja

Go down  Порака [Страна 1 of 1]

1“Паркети“ во Хераклеja Empty “Паркети“ во Хераклеja Саб Aвг 01, 2009 2:49 pm

macaparket

macaparket
Admin

“Паркети“ во Хераклеja P2(5)

Пред илјада љубители на музиката вечерва се одржа најавуваниот концерт на битолската група “Паркети” кој се одржа во рамките на фестивалот “Бит-фест”.

Одличниот штимунг која го прават сите членови на оваа популарна битолска група, се повтоти и овој пат во незаборавниот амбиент на античкиот град Хераклеја-Линкестис.

Убавата мизика која е препознатлива за “Паркети” надополнета со одличниот сценски настап на “паркетарите”, и со одличните хумористични забелешки, ќе остане во сеќавање на сите присутни во античкиот театар.

“Паркети“ во Хераклеja P5(1)

Членовите на “Паркети” ги изведоа сите свои песни, почнувајќи од најстарите, па се до годинашниве.Публиката ја потсетија на нивните почетоци, кои како рекоа на концертот, започнуваат со самостојноста на Македонија, во 2001 година, на денот која се одржа референдумот за независнот на Македонија на 8 септември. На таа дата е формирана оваа група и тогаш го одбрале своето име, едноставно, “Паркети”.

“Паркети“ во Хераклеja P4(2)

“Паркетарите”,Зоки Паркет, Сашо Паркет, Марија Паркет, Симс Паркет, Славе Паркет, Парки Паркет дадоа се од себе и ги оправдаа очекувањата на младите битолчани кои дојдоа на нивниот летен концерт, а Сашо не ја пропушти приликата да ги поздрави и оние постарите, како рече тој, кои ги донесоа своите синови и ќерки на овој концерт.

“Паркети“ во Хераклеja P1(5)

Оваа година на “Паркети“ ова им е четврто претставување пред битолчани на отворена сцена. Годината ја започнаа со новогодишниот концерт за Нова Година, а потоа следуваа концертите по повод Денот на Европа и патрониот празник на “Таки Даскало“. Покрај концертите на отворено имаа и десетина настапи по ноќни клубови низ Битола, а снимија и интерсни песни со Елена Ристевска и малата Ања.

П.С.Тој што го пишувал ова нема врска од ништо. Референдумот беше 1991, а не е Парки туку Пеце Паркет! lol! lol!

https://parketifanclub.forummk.com

Вратете се на почетокот  Порака [Страна 1 of 1]

Permissions in this forum:
Не можете да одговарате на темите во форумот